AVX Corporation 06036A101JAT2A
06036A101JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A101JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A101JAT2A.pdf
Availability of 06036A101JAT2A
QUANTITY
06036A101JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A101JAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A101JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A101JAT2A
Related Links06036A1, 06036A101JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A101JAT2A Details Description
Related parts for 06036A101JAT2A
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE PIN VHF/SW 20V TO92-2 datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
DIODE MODULE 6.5KV 3200A DISC datasheet.pdf
D4GL-4EFA-A-NPT datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf