AVX Corporation 06036A101JAT2A
06036A101JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A101JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A101JAT2A.pdf
Availability of 06036A101JAT2A
QUANTITY
06036A101JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A101JAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A101JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A101JAT2A
Related Links06036A1, 06036A101JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A101JAT2A Details Description
Related parts for 06036A101JAT2A
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC50H/AE50G/HPK50H datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IP CORE 2D FIR FILTER ECP3 CONF datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 20P 152MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf