AVX Corporation 06036A220J4T2A
06036A220J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A220J4T2A
Brief Description
CAP CER 22PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A220J4T2A.pdf
Availability of 06036A220J4T2A
QUANTITY
06036A220J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A220J4T2A
Internal Part NumberEIS-06036A220J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A220J4T2A
Related Links06036A2, 06036A220J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A220J4T2A Details Description
Related parts for 06036A220J4T2A
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 6DB SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 96/72POS R/A datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf