AVX Corporation 06036A2R2KAT2A
06036A2R2KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A2R2KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A2R2KAT2A.pdf
Availability of 06036A2R2KAT2A
QUANTITY
06036A2R2KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A2R2KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A2R2KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A2R2KAT2A
Related Links06036A2, 06036A2R2KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A2R2KAT2A Details Description
Related parts for 06036A2R2KAT2A
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
MODULE DDR2 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 120LQFP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf