AVX Corporation 06036A390KAT2A
06036A390KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A390KAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A390KAT2A.pdf
Availability of 06036A390KAT2A
QUANTITY
06036A390KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A390KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A390KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A390KAT2A
Related Links06036A3, 06036A390KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A390KAT2A Details Description
Related parts for 06036A390KAT2A
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 13 POS .217 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 61MM datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC653LP2E datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 5% 630 VDC RADI datasheet.pdf