AVX Corporation 06036A621JAT2A
06036A621JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A621JAT2A
Brief Description
CAP CER 620PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A621JAT2A.pdf
Availability of 06036A621JAT2A
QUANTITY
06036A621JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A621JAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A621JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A621JAT2A
Related Links06036A6, 06036A621JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A621JAT2A Details Description
Related parts for 06036A621JAT2A
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC DRIVER DARL SINK 4-CH 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 300A datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf