AVX Corporation 06036C152KAT2A
06036C152KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036C152KAT2A
Brief Description
CAP CER 1500PF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
06036C152KAT2A.pdf
Availability of 06036C152KAT2A
QUANTITY
06036C152KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036C152KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036C152KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036C152KAT2A
Related Links06036C1, 06036C152KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036C152KAT2A Details Description
Related parts for 06036C152KAT2A
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
BCH 16-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
ORANGE RIBBON ON 1" CORE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W datasheet.pdf