AVX Corporation 06036C474KAT2A
06036C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036C474KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
06036C474KAT2A.pdf
Availability of 06036C474KAT2A
QUANTITY
06036C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036C474KAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036C474KAT2A
Related Links06036C4, 06036C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036C474KAT2A Details Description
Related parts for 06036C474KAT2A
SENSOR PRESSURE 490.3KPA STD DIP datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP/BANA PLUG 24" BLK datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf