AVX Corporation 06036D105MAT2A
06036D105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036D105MAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
06036D105MAT2A.pdf
Availability of 06036D105MAT2A
QUANTITY
06036D105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036D105MAT2A
Internal Part NumberEIS-06036D105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036D105MAT2A
Related Links06036D1, 06036D105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036D105MAT2A Details Description
Related parts for 06036D105MAT2A
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
2,2UF 450V 10X12,5 datasheet.pdf