AVX Corporation 06036D225KAT2A
06036D225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036D225KAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
06036D225KAT2A.pdf
Availability of 06036D225KAT2A
QUANTITY
06036D225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036D225KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036D225KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036D225KAT2A
Related Links06036D2, 06036D225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036D225KAT2A Details Description
Related parts for 06036D225KAT2A
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
FUSE 3A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
RACK - FILTER GRILL GREY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 600A 3TOWER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf