AVX Corporation 06036D225KAT2A
06036D225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036D225KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
06036D225KAT2A.pdf
Availability of 06036D225KAT2A
QUANTITY
06036D225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036D225KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036D225KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036D225KAT2A
Related Links06036D2, 06036D225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036D225KAT2A Details Description
Related parts for 06036D225KAT2A
CONN HEADER 4POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W-NO datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9.96VC SOT553 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf