Littelfuse 0603L100SLYR
0603L100SLYR picture photo
Mfg. Part Number
0603L100SLYR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 6V 1A 0603
Datasheet Download
0603L100SLYR.pdf
Availability of 0603L100SLYR
QUANTITY
0603L100SLYR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603L100SLYR
Internal Part NumberEIS-0603L100SLYR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLY-FUSE® LoRho™
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)1A
Current - Trip (It)1.8A
R Min/Max0.040 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip0.30s
Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603L100SLYR
Related Links0603L1, 0603L100SLYR Datasheet, Littelfuse Distributor
0603L100SLYR Details Description
Related parts for 0603L100SLYR
CAP ROCKER PADDLE RED datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWIT DUAL 44TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL PCB 5POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.7" GREEN CC datasheet.pdf
Crystal 9.44098MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf