API Delevan 0603R-56NK
0603R-56NK picture photo
Mfg. Part Number
0603R-56NK
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM
Datasheet Download
0603R-56NK.pdf
Availability of 0603R-56NK
QUANTITY
0603R-56NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603R-56NK
Internal Part NumberEIS-0603R-56NK
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603R-56NK
Related Links0603R, 0603R-56NK Datasheet, API Delevan Distributor
0603R-56NK Details Description
Related parts for 0603R-56NK
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 85X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 400 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf