TE Connectivity Raychem Circuit Protection 0603SFV400F/32-2
0603SFV400F/32-2 picture photo
Mfg. Part Number
0603SFV400F/32-2
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603
Datasheet Download
0603SFV400F/32-2.pdf
Availability of 0603SFV400F/32-2
QUANTITY
0603SFV400F/32-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603SFV400F/32-2
Internal Part NumberEIS-0603SFV400F/32-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFV
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.15
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.014" H (1.60mm x 0.80mm x 0.35mm)
DC Cold Resistance0.023 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603SFV400F/32-2
0603SFV400F/32-2 Details Description
Related parts for 0603SFV400F/32-2
TVS DIODE 495VWM 760VC SMD datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP INSULATED GREEN datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V 1.60A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 29.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 12.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 8X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf