AVX Corporation 0603YA220KAT2A
0603YA220KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA220KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA220KAT2A.pdf
Availability of 0603YA220KAT2A
QUANTITY
0603YA220KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA220KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA220KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA220KAT2A
Related Links0603YA2, 0603YA220KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA220KAT2A Details Description
Related parts for 0603YA220KAT2A
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 datasheet.pdf
EMX 4X TMBS G/P(4.0) datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf