AVX Corporation 0603YA330JAT2A
0603YA330JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA330JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA330JAT2A.pdf
Availability of 0603YA330JAT2A
QUANTITY
0603YA330JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA330JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA330JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA330JAT2A
Related Links0603YA3, 0603YA330JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA330JAT2A Details Description
Related parts for 0603YA330JAT2A
IC MPU M680X0 10MHZ 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GRAY datasheet.pdf
OSC VCXO 806.4MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/WH 4.0-5.2 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf