AVX Corporation 0603YA330JAT2A
0603YA330JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA330JAT2A
Brief Description
CAP CER 33PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA330JAT2A.pdf
Availability of 0603YA330JAT2A
QUANTITY
0603YA330JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA330JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA330JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA330JAT2A
Related Links0603YA3, 0603YA330JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA330JAT2A Details Description
Related parts for 0603YA330JAT2A
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT523 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLR/AMBER datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 9CH RS485 56-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG BLK/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 1156BGA datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf