AVX Corporation 0603YA471K4T2A
0603YA471K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA471K4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA471K4T2A.pdf
Availability of 0603YA471K4T2A
QUANTITY
0603YA471K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA471K4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YA471K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA471K4T2A
Related Links0603YA4, 0603YA471K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA471K4T2A Details Description
Related parts for 0603YA471K4T2A
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 250V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf