AVX Corporation 0603YC102KA72A
0603YC102KA72A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC102KA72A
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC102KA72A.pdf
Availability of 0603YC102KA72A
QUANTITY
0603YC102KA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC102KA72A
Internal Part NumberEIS-0603YC102KA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC102KA72A
Related Links0603YC1, 0603YC102KA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC102KA72A Details Description
Related parts for 0603YC102KA72A
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TRICOLOR DISPLAY 64X120 115V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 1.24A 240 MOHM datasheet.pdf
PRM REG CONSTANT EVAL BRD datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
CAP FILM 1.6 UF 20% 250VDC 2 datasheet.pdf