AVX Corporation 0603YC103MAT2A
0603YC103MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC103MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC103MAT2A.pdf
Availability of 0603YC103MAT2A
QUANTITY
0603YC103MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC103MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC103MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC103MAT2A
Related Links0603YC1, 0603YC103MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC103MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC103MAT2A
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 40W datasheet.pdf
TRIAC 200V 8A TO220 datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf