AVX Corporation 0603YC104K4T4A
0603YC104K4T4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC104K4T4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC104K4T4A.pdf
Availability of 0603YC104K4T4A
QUANTITY
0603YC104K4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC104K4T4A
Internal Part NumberEIS-0603YC104K4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC104K4T4A
Related Links0603YC1, 0603YC104K4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC104K4T4A Details Description
Related parts for 0603YC104K4T4A
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SSM2377 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 32V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPDT 10A POLY datasheet.pdf