AVX Corporation 0603YC104KA14A
0603YC104KA14A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC104KA14A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC104KA14A.pdf
Availability of 0603YC104KA14A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603YC104KA14A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC104KA14A
Internal Part NumberEIS-0603YC104KA14A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC104KA14A
Related Links0603YC1, 0603YC104KA14A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC104KA14A Details Description
Related parts for 0603YC104KA14A
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA TO92-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SC-82AB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 44POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 4 POS MALE-WIRE 2M datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 34POS datasheet.pdf