AVX Corporation 0603YC105MAT2A
0603YC105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC105MAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC105MAT2A.pdf
Availability of 0603YC105MAT2A
QUANTITY
0603YC105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC105MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC105MAT2A
Related Links0603YC1, 0603YC105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC105MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC105MAT2A
RACEWAY 1CHAN MD AD LGY8' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACT CAP 6MM RND IVORY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
534 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf