AVX Corporation 0603YC223KAZ2A
0603YC223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC223KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC223KAZ2A.pdf
Availability of 0603YC223KAZ2A
QUANTITY
0603YC223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-0603YC223KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC223KAZ2A
Related Links0603YC2, 0603YC223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC223KAZ2A Details Description
Related parts for 0603YC223KAZ2A
RES 3.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.3KOHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf