AVX Corporation 0603YC331MAT2A
0603YC331MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC331MAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC331MAT2A.pdf
Availability of 0603YC331MAT2A
QUANTITY
0603YC331MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC331MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC331MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC331MAT2A
Related Links0603YC3, 0603YC331MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC331MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC331MAT2A
IDC CABLE - MSD50K/MC50G/MPK50K datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
POWER SUP MOD 100-240VAC 24VDC datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
JT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
LJT 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
1200UF 100V 22X30 datasheet.pdf