AVX Corporation 0603YC392J4T2A
0603YC392J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392J4T2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392J4T2A.pdf
Availability of 0603YC392J4T2A
QUANTITY
0603YC392J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392J4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YC392J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392J4T2A
Related Links0603YC3, 0603YC392J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392J4T2A Details Description
Related parts for 0603YC392J4T2A
IC OPAMP GP 510KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMOELECT MOD NIPPLE 6MM, 1/8 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.6A 8TSSOP datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf