AVX Corporation 0603YC392KAT4A
0603YC392KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392KAT4A
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392KAT4A.pdf
Availability of 0603YC392KAT4A
QUANTITY
0603YC392KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392KAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YC392KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392KAT4A
Related Links0603YC3, 0603YC392KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392KAT4A Details Description
Related parts for 0603YC392KAT4A
JUMPER-H9992TR/1853 RD/X 6" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.9V 5TSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16TQFN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.532" (13.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
9W4 M WATER RES SC 20A POWER datasheet.pdf