AVX Corporation 0603YC472MAT2A
0603YC472MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC472MAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC472MAT2A.pdf
Availability of 0603YC472MAT2A
QUANTITY
0603YC472MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC472MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC472MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC472MAT2A
Related Links0603YC4, 0603YC472MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC472MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC472MAT2A
IC D/A CONV 12BIT VOLT OUT 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
20 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD G50 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf