AVX Corporation 0603YC473MAT4A
0603YC473MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC473MAT4A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC473MAT4A.pdf
Availability of 0603YC473MAT4A
QUANTITY
0603YC473MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC473MAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YC473MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC473MAT4A
Related Links0603YC4, 0603YC473MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC473MAT4A Details Description
Related parts for 0603YC473MAT4A
RES 560 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf