AVX Corporation 0603YC474MAT2A
0603YC474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC474MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC474MAT2A.pdf
Availability of 0603YC474MAT2A
QUANTITY
0603YC474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC474MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC474MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC474MAT2A
Related Links0603YC4, 0603YC474MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC474MAT2A Details Description
Related parts for 0603YC474MAT2A
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
DETECTOR COMBUSTIBLE GAS LEAK datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO201 datasheet.pdf