AVX Corporation 0603YC682JAT2A
0603YC682JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC682JAT2A
Brief Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC682JAT2A.pdf
Availability of 0603YC682JAT2A
QUANTITY
0603YC682JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC682JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC682JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC682JAT2A
Related Links0603YC6, 0603YC682JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC682JAT2A Details Description
Related parts for 0603YC682JAT2A
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAUGHTER CARD W/VC5700C&LENS datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM10S/AE10G/ADM10S datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
11 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 650V 40A 168W TO3P datasheet.pdf