AVX Corporation 0603YD103KAT2A
0603YD103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YD103KAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X5R 0603
Datasheet Download
0603YD103KAT2A.pdf
Availability of 0603YD103KAT2A
QUANTITY
0603YD103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YD103KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YD103KAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YD103KAT2A
Related Links0603YD1, 0603YD103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YD103KAT2A Details Description
Related parts for 0603YD103KAT2A
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf