AVX Corporation 0603YG224ZAT2A
0603YG224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YG224ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0603
Datasheet Download
0603YG224ZAT2A.pdf
Availability of 0603YG224ZAT2A
QUANTITY
0603YG224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YG224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YG224ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YG224ZAT2A
Related Links0603YG2, 0603YG224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YG224ZAT2A Details Description
Related parts for 0603YG224ZAT2A
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.1KHZ 41MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
E1 DIE (190476010) datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V TH /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf