AVX Corporation 0603YG474ZAT2A
0603YG474ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YG474ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0603
Datasheet Download
0603YG474ZAT2A.pdf
Availability of 0603YG474ZAT2A
QUANTITY
0603YG474ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YG474ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YG474ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YG474ZAT2A
Related Links0603YG4, 0603YG474ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YG474ZAT2A Details Description
Related parts for 0603YG474ZAT2A
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC DUAL PERIPHERAL DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 158K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf