AVX Corporation 0603ZA560JAT2A
0603ZA560JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZA560JAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
0603ZA560JAT2A.pdf
Availability of 0603ZA560JAT2A
QUANTITY
0603ZA560JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZA560JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZA560JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZA560JAT2A
Related Links0603ZA5, 0603ZA560JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZA560JAT2A Details Description
Related parts for 0603ZA560JAT2A
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COMPUTER SNGLBD BL2000 FRCTNLOCK datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CR BKR THRMMAG 63A 500VAC/110VDC datasheet.pdf
15P M SC FILT 370PF M3 datasheet.pdf