AVX Corporation 0603ZC102KAT2A
0603ZC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC102KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC102KAT2A
QUANTITY
0603ZC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC102KAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC102KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC102KAT2A
CONN SPLICE BUTT 6 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 495V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TRANS PNP 180V 2A TO220F datasheet.pdf