AVX Corporation 0603ZC103JAT2A
0603ZC103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC103JAT2A.pdf
Availability of 0603ZC103JAT2A
QUANTITY
0603ZC103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC103JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC103JAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC103JAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC103JAT2A
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16384X36 128QFP datasheet.pdf
IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 75MHZ PL CONN datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf