AVX Corporation 0603ZC104JAZ2A
0603ZC104JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC104JAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC104JAZ2A.pdf
Availability of 0603ZC104JAZ2A
QUANTITY
0603ZC104JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC104JAZ2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC104JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC104JAZ2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC104JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC104JAZ2A Details Description
Related parts for 0603ZC104JAZ2A
CONN PLUG 8POS VERT SOLDER TIN datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 80-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,PLUG,RTANG,90,2 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf