AVX Corporation 0603ZC271KAT2A
0603ZC271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC271KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC271KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC271KAT2A
QUANTITY
0603ZC271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC271KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC271KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC271KAT2A
Related Links0603ZC2, 0603ZC271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC271KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC271KAT2A
IC MCU ARM7 ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
IC DETECTOR UNDER VOLT 3V SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT-23R datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf