AVX Corporation 0603ZC333KAJ2A
0603ZC333KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC333KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC333KAJ2A.pdf
Availability of 0603ZC333KAJ2A
QUANTITY
0603ZC333KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC333KAJ2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC333KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC333KAJ2A
Related Links0603ZC3, 0603ZC333KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC333KAJ2A Details Description
Related parts for 0603ZC333KAJ2A
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SGE88-2-1200-2000C datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 25V 1210 datasheet.pdf