AVX Corporation 0603ZC472KAT4A
0603ZC472KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC472KAT4A
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC472KAT4A.pdf
Availability of 0603ZC472KAT4A
QUANTITY
0603ZC472KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC472KAT4A
Internal Part NumberEIS-0603ZC472KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)