AVX Corporation 0603ZC473JAT4A
0603ZC473JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC473JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC473JAT4A.pdf
Availability of 0603ZC473JAT4A
QUANTITY
0603ZC473JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC473JAT4A
Internal Part NumberEIS-0603ZC473JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC473JAT4A
Related Links0603ZC4, 0603ZC473JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC473JAT4A Details Description
Related parts for 0603ZC473JAT4A
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
IC MMIC AMP 6-SUPER MINIMOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 3POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 15 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
SENSOR DC 2-WIRE NO 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 400MA 888 MOHM datasheet.pdf