AVX Corporation 0603ZD105MAT2A
0603ZD105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD105MAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD105MAT2A.pdf
Availability of 0603ZD105MAT2A
QUANTITY
0603ZD105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD105MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD105MAT2A
Related Links0603ZD1, 0603ZD105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD105MAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD105MAT2A
RING TERM NON INS 8AWG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION ADJ 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 470 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RFID RF-M3000 BATTERIE 4400MAH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf