AVX Corporation 0603ZD225MAT2A
0603ZD225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD225MAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD225MAT2A.pdf
Availability of 0603ZD225MAT2A
QUANTITY
0603ZD225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD225MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD225MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD225MAT2A
Related Links0603ZD2, 0603ZD225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD225MAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD225MAT2A
TIMER RELAY DIG 24VDC SCREW TERM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-DIP datasheet.pdf
IC BUFFER 6XGAMMA 6.8MA 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 600V 35A GBPCW datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123W datasheet.pdf
MODULE ADAPTER DL OPAMP W/CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf