AVX Corporation 0603ZG104ZAT2A
0603ZG104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZG104ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
0603ZG104ZAT2A.pdf
Availability of 0603ZG104ZAT2A
QUANTITY
0603ZG104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZG104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZG104ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZG104ZAT2A
Related Links0603ZG1, 0603ZG104ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZG104ZAT2A Details Description
Related parts for 0603ZG104ZAT2A
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 15.4A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf