AVX Corporation 0603ZG104ZAT2A
0603ZG104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZG104ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
0603ZG104ZAT2A.pdf
Availability of 0603ZG104ZAT2A
QUANTITY
0603ZG104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZG104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZG104ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZG104ZAT2A
Related Links0603ZG1, 0603ZG104ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZG104ZAT2A Details Description
Related parts for 0603ZG104ZAT2A
Crystal 23.5920MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 2MM WIRE TO WIRE datasheet.pdf
SENS PROX M12 3MM DC2W-NO SHIELD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 24 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf