AVX Corporation 0603ZG105ZAT2A
0603ZG105ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZG105ZAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
0603ZG105ZAT2A.pdf
Availability of 0603ZG105ZAT2A
QUANTITY
0603ZG105ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZG105ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZG105ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZG105ZAT2A
Related Links0603ZG1, 0603ZG105ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZG105ZAT2A Details Description
Related parts for 0603ZG105ZAT2A
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL PIN PTFE INSULATE .250" datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP POLY 2700UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf