AVX Corporation 06125C473KAT2A
06125C473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06125C473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0612
Datasheet Download
06125C473KAT2A.pdf
Availability of 06125C473KAT2A
QUANTITY
06125C473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06125C473KAT2A
Internal Part NumberEIS-06125C473KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06125C473KAT2A
Related Links06125C4, 06125C473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06125C473KAT2A Details Description
Related parts for 06125C473KAT2A
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 20-DIP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SAW RESONATOR 868.35MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 130MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf