AVX Corporation 06125C823KB71A
06125C823KB71A picture photo
Mfg. Part Number
06125C823KB71A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0612
Datasheet Download
06125C823KB71A.pdf
Availability of 06125C823KB71A
QUANTITY
06125C823KB71A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06125C823KB71A
Internal Part NumberEIS-06125C823KB71A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06125C823KB71A
Related Links06125C8, 06125C823KB71A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06125C823KB71A Details Description
Related parts for 06125C823KB71A
RES SMD 86.6 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC PCI-E MUX/DEMUX 2X1 42TQFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER 12MM W/SWITCH datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSS 9.65" datasheet.pdf
RES 14.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf