AVX Corporation 06125C823MAT2V
06125C823MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
06125C823MAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0612
Datasheet Download
06125C823MAT2V.pdf
Availability of 06125C823MAT2V
QUANTITY
06125C823MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 06125C823MAT2V
Internal Part NumberEIS-06125C823MAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06125C823MAT2V
Related Links06125C8, 06125C823MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
06125C823MAT2V Details Description
Related parts for 06125C823MAT2V
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf